На днешния ден 21 януари през 1905 във френския град Гранвил, близо до пристанището на Ламанша, се е родил Кристиан Диор. По-късно по настояване на родителите си Кристиан учи в престижния „École des Sciences Politiques“ в Париж, за да стане дипломат, но това не е неговата страст и години по-късно той се превръща в често недипломатичен, но изящен дизайнер.
На 23 години заедно с приятеля си Жан Бонжак, придобиват художествена галерия. В нея те продават произведения на Пикасо, Матис, но след смъртта на майката на Диор, се налага да преустановят този иначе успешен бизнес.
Така след дълъг път в рисуване на скици и продаването им на безценициа и завръщането си от фронта на Втората Световна война, 1942 година, Кристиан се присъединява към модната къща на Люсиен Лелонг, където той и Пиер Балмейн, близък приятел на Диор, са главни дизайнери. По време на Втората Световна война, Диор облича съпругите на френските офицери. На 16 декември 1946 година основава собствена модна къща със съдействието на магната Марсел Бусак, собственик на фабрики за памук. И започва да пише история, пълна с житейски и модни уроци, които ние днес наготово можем да ползваме.
- Диор променя вече създадените модни закони и гради нови в следвоенна Европа като залага и на доказани съкровища в модата като корсетите, например. Той просто ги взема от миналото и ги връща в обръщение. Много скоро той добавя и собствена парфюмерна лаборатория – обожаваната и до днес Christian Dior Perfume.
Ето и кои са модните му изобретения, които можем да извадим от гардеробите си и днес:
Пола молив
Тя напълно отразява непреодолимото желание на Dior да вае женското тяло като архитект.
Рокля A-линия
Стил, класа и пак стил
Логото на лента
Изцяло фешън и сега. Много дизайнери вземат пример от Диор и се опитват да налагат своето лого като го поставят пищно върху облеклото и аксесоарите. Една от най-острите тенденции, които не са загубили своята актуалност днес, е брандираният колан с катарама под формата на името на модната къща.
Диор е иноватор. Ако в днешния ни егоцентричен свят е напълно нормално всяка модна къща да носи името на дизайнера си, то в миналото това е било немислимо. През 1949 година Кристиан Диор става първият дизайнер, който запазва името си като марка за голям набор от аксесоари като вратовръзки, кожи и чанти. Разбира се, отнася лавина от критики за тази своя дързост и обвинения, че по този начин омаловажава висшата мода. Но както историята ще покаже, скоро всички го последват.
Цветята и емблематичната комбинация от розово и червено
Както споменах по-горе, Кристиан Диор израства в семейния дом в Гранвил, където майка му поддържа забележителна градина от цветя. Неслучайно страстта му към флоралните елементи е навсякъде в творчеството му. Цветятата буквално са били мания и бих казала лека обсесия за дизайнера. Стига се до там, че във всяко негово ревю има поне по един модел, инструктиран да носи букет от бели лилии.
Наследникът
За огромно съжаление Кристиан Диор умира през 1957 година, когато е едва 52-годишен, при все още неизяснени с точност обстоятелства. Тогава шансът идва при Ив Сен Лоран, който поема управлението на модната къща. Ив с много усърдие и любов спасява наследството на своя учител от фалит. От колекциите на Сен-Лоран лъха свежест и младост. През 1960 г. Той създава колекцията „Hipster”, с къси якета и класически костюми. Уви не всички го възпривмат добре и през 1960 година е уволнен. Стресът вкарва Ив Сен Лоран в болница, а в последствие завежда дело срещу модната къща, което печели.
През 70-те и 80-те модната къща продължава да се радва на успехи. Основните й почитатели са холивудските красавици като Грейс Кели, Марлене Дитрих, Миа Фароу, но останалата публика започва да страни от бранда. За щастие постът на основен дизайнер се заема от Джанфранко Фере, който съумява да възвърне уникалния стил на марката, създадена от Christian Dior. Красотата, изтънчеността и финесът се връщат към дрехите, произведени под знака на Кристиан Диор. А 90-те са в ръцете на Джон Галиано.
Колкото и книги и дописки да изчетем за Диор, никога няма да го опознаем напълно. Но неговата мания и любов към модата, лъхат от модната къща и днес. Сега главният дизайнер на бранда Мария Грация Чиури не спира да поддържа класата на Диор. За колекцията 2021 тя разказва: „Трябваше да подходим към тази колекция с идея за повече дизайн. Вече живеем по различен начин и оставаме повече време у дома. Дрехите ни трябва да отразяват този нов стил на живот. ” С тази колекция Мария пренася модата на Диор към родната Италия, благодарение на това през този сезон можем да се радваме на изцяло носими предложения от Диор, дори и в стрийт стайл визии, защото Кристиан Диор е символ на лукса във всяко едно измерение, изчистените линии, които крещят без да се надвикват и помагат на всеки, който ги облече да подчертае собствената си красота и излъчване.
Getty Images
Елица Стойчева